Nowe a jednak stare. Pozornie sprzeczność. Jednak tak właśnie możemy się poczuć w zrekonstruowanym średniowiecznym grodzie w Owidzu. Przez wiele wieków grodzisko było jedynie świadectwem bogatej historii tych terenów, istniejącym głównie w świadomości badaczy historii, dziś zrekonstruowany gród jest atrakcją turystyczną Kociewia. Proponujemy pobyt w nim połączony z zajęciami rycerskimi przygotowanymi dla grup wiekowych. Do czasu poszczególnych zajęć należy doliczyć 3-4 godziny na dojazdy z Trójmiasta oraz ognisko.

klasy I-II

pakiet ZDOLNY BRATOMIR: spacer z Paprotkiem lub zwiedzanie Grodu, dwa warsztaty do wyboru, plac zabaw (czas trwania samych zajęć: 2,5 godz.)

klasy IV-VIII i ponadpodstawowe

pakiet GIERMEK: zwiedzanie Grodu lub Muzeum, warsztaty bojowe i łucznicze (czas trwania samych zajęć: 4 godz.)

liczba uczniów cena od ucznia w PLN
42 i więcej 83,90
37-41 91,00
32-36 99,90

klasy I-III

pakiet REZOLUTNY JAROMIR: gra terenowa, dwa warsztaty do wyboru, plac zabaw (czas trwania: 3 godz.)

klasy IV-VIII i ponadpodstawowe

pakiet WOJ: opowieść owidzka, gra terenowa, warsztaty bojowe lub łucznicze (czas trwania: 4,5 godz.)

pakiet KOMES: gra terenowa lub Plebejada, 2 warsztaty do wyboru („Gliniaki”, „Tarcza i miecz”, „Motanki – magiczne lalki”, „Skryba”) (czas trwania: 3 godz.)

liczba uczniów cena od ucznia w PLN
42 i więcej 91,90
37-41 98,00
32-36 107,00

klasy I-III

pakiet SPRYTNY WOJMIR: spacer z Paprotkiem lub zwiedzanie Grodu, turniej małego woja, dwa warsztaty do wyboru, plac zabaw (czas trwania: 4,5 godz.)

klasy IV-VIII i ponadpodstawowe

pakiet KMIEĆ: zwiedzanie Grodu lub Muzeum, Plebejada, 2 warszaty do wyboru („Gliniaki”, „Tarcza i miecz”, „Motanki – magiczne lalki”, „Skryba”) (czas trwania: 4 godz.)

liczba uczniów cena od ucznia w PLN
42 i więcej 98,90
37-41 106,00
32-36 115,00

 

Dodatkowo można zamówić:

obiad jednodaniowy (polędwiczki drobiowe, ziemniaki opiekane, surówka, kompot) - 18,00 zł/ucz.

obiad dwudaniowy (rosół, polędwiczki drobiowe, ziemniaki opiekane, surówka, kompot) - 24,00 zł/ucz.

 

 

Poniżej opisy poszczególnych zajęć.

klasy I-III

 • Spacer z Paprotkiem - najmłodsi poznają owidzki Gród i jego mieszkańców podczas wyprawy z Paprotkiem, który opowie im co nieco w bajkowej, dostosowanej do wieku formie (klasy I i II) lub Zwiedzanie Grodu z przewodnikiem (klasy III), który przybliży dzieciom historię tego miejsca, opowie o jego dawnych mieszkańcach i ich zwyczajach.
 • Gra terenowa „Licho nie śpi” - gra edukacyjna, podczas której dzieci podzielone na grupy rywalizować będą o miano najsprytniejszej i najszybszej drużyny w odkrywaniu średniowiecznych tajemnic owidzkiego grodu.
 • Turniej małego woja – dzieci zdobędą sprawności rycerskie, dzięki którym będą mogły szczycić się mianem owidzkiego wojownika.
 • Warsztaty „Gliniaki” - to twórcza zabawa gliną – dzieci poznają techniki pracy z tym naturalnym surowcem i stworzą ozdoby, które zabiorą ze sobą.
 • Warsztaty „Tarcza i miecz” - zajęcia, podczas których jego uczestnicy dowiedzą się o średniowiecznym uzbrojeniu i każdy stworzy unikalną tarczę z własnym herbem.
 • Warsztaty „Motanki – magiczne lalki” - zajęcia manualne, na których dzieci nauczą się jak krok po kroku zrobić słowiańską lalkę pełną mocy magicznej.
 • Warsztaty „Skryba” - zajęcia doskonalące umiejętności pisania, ale metodami rodem ze średniowiecza: przy pomocy gęsiego pióra i atramentu.

klasy IV-VIII i ponadpodstawowe

 • Zwiedzanie Grodu z przewodnikiem, który przybliży wam historię tego miejsca, opowie o jego dawnych mieszkańcach i ich zwyczajach.
 • Zwiedzanie Muzeum Mitologii Słowiańskiej, dzięki któremu sięgniecie do swoich słowiańskich korzeni, dowiadując się o wierzeniach i kulturze duchowej naszych przodków. Część Muzeum zwiedza się w okularach 3D.
 • Lekcje Muzealne – 3 tematy do wyboru: Bogowie dawnych Słowian, Świat demonów dawnych Słowian, Święta i praktyki obrzędowe dawnych Słowian
 • Opowieść owidzka – spektakl historyczny z dużą dawką humoru i wiedzy z okresu piastowskiego. Jego uczestnicy poznają historię, wchodzą w aktorskie interakcje przenosząc się do krainy legend i przygód
 • Gra terenowa „Licho nie śpi” - gra edukacyjna, podczas której uczestnicy podzieleni na grupy rywalizować będą o miano najsprytniejszej i najszybszej drużyny w odkrywaniu średniowiecznych tajemnic owidzkiego grodu.
 • Plebejada – zespoły zwaśnionych ze sobą braci: Będzieciecha i Bdzigosta, stają ze sobą w szranki. „Bieg Nosiwody”, „Warkocz Roszpunki”, „Owidzkie Koziołki” - to tylko niektóre z konkurencji, z którymi przyjdzie im się zmierzyć.
 • Warsztaty „Gliniaki” - to twórcza zabawa gliną – uczestnicy zajęć poznają techniki pracy z tym naturalnym surowcem i stworzą ozdoby i proste naczynia, które zabiorą ze sobą.
 • Warsztaty „Tarcza i miecz” - zajęcia, podczas których jego uczestnicy dowiedzą się o średniowiecznym uzbrojeniu i każdy stworzy unikalną tarczę z własnym herbem.
 • Warszaty „Motanki – magiczne lalki” - zajęcia manualne, na których nauczycie się, jak krok po kroku zrobić słowiańską lalkę pełną mocy magicznej.
 • Warsztaty „Skryba” - zajęcia doskonalące umiejętności pisania, ale metodami rodem ze średniowiecza: przy pomocy gęsiego pióra i atramentu.
 • Warsztaty łucznicze – odrobina historii łucznictwa, prawidłowa postawa strzelecka, budowa łuku i strzały – tyle w teorii, ale będzie też praktyka. Na tych warsztatach przyda się celne oko.
 • Warsztaty bojowe – to lekcja podstaw fechtunku. Uczestnicy stoczą po niej pojedynki, sprawdzające ich umiejętności i zmysł taktyczny.