Nowe a jednak stare. Pozornie sprzeczność. Jednak tak właśnie możemy się poczuć w zrekonstruowanym średniowiecznym grodzie w Owidzu. Przez wiele wieków grodzisko było jedynie świadectwem bogatej historii tych terenów, istniejącym głównie w świadomości badaczy historii, dziś zrekonstruowany gród jest atrakcją turystyczną Kociewia. Proponujemy pobyt w nim połączony z zajęciami rycerskimi przygotowanymi dla grup wiekowych. Do czasu poszczególnych zajęć należy doliczyć 3-4 godziny na dojazdy z Trójmiasta oraz ognisko.

klasy I-III

pakiet ZDOLNY BRATOMIR: spacer z Paprotkiem lub zwiedzanie Grodu, dwa warsztaty do wyboru, plac zabaw (czas trwania samych zajęć: 2,5 godz.)

klasy IV-VIII i ponadpodstawowe

pakiet GIERMEK: zwiedzanie Grodu lub Muzeum, warsztaty bojowe i łucznicze (czas trwania samych zajęć: 4 godz.)

liczba uczniów cena od ucznia w PLN
42 i więcej 86,90
37-41 94,00
32-36 104,00

klasy I-III

pakiet REZOLUTNY JAROMIR: gra terenowa, dwa warsztaty do wyboru, plac zabaw (czas trwania: 3 godz.)

klasy IV-VIII i ponadpodstawowe

pakiet WOJ: opowieść owidzka, gra terenowa, warsztaty bojowe lub łucznicze (czas trwania: 4,5 godz.)

pakiet KOMES: gra terenowa lub Plebejada, 2 warsztaty do wyboru („Gliniaki”, „Tarcza i miecz”, „Motanki – magiczne lalki”, „Skryba”) (czas trwania: 3 godz.)

liczba uczniów cena od ucznia w PLN
42 i więcej 93,90
37-41 101,00
32-36 111,00

klasy I-III

pakiet SPRYTNY WOJMIR: spacer z Paprotkiem lub zwiedzanie Grodu, turniej małego woja, dwa warsztaty do wyboru, plac zabaw (czas trwania: 4,5 godz.)

klasy IV-VIII i ponadpodstawowe

pakiet KMIEĆ: zwiedzanie Grodu lub Muzeum, Plebejada, 2 warszaty do wyboru („Gliniaki”, „Tarcza i miecz”, „Motanki – magiczne lalki”, „Skryba”) (czas trwania: 4 godz.)

liczba uczniów cena od ucznia w PLN
42 i więcej 101,90
37-41 109,00
32-36 119,00

 

Dodatkowo można zamówić:

pakiet do ogniska 6,00 zł od osoby (kiełbaska, pieczywo, sos),

obiad jednodaniowy (polędwiczki drobiowe, ziemniaki opiekane, surówka, kompot),

obiad dwudaniowy (rosół, polędwiczki drobiowe, ziemniaki opiekane, surówka, kompot).

 

 

Poniżej opisy poszczególnych zajęć.

klasy I-III

 • Spacer z Paprotkiem - najmłodsi poznają owidzki Gród i jego mieszkańców podczas wyprawy z Paprotkiem, który opowie im co nieco w bajkowej, dostosowanej do wieku formie (klasy I i II) lub Zwiedzanie Grodu z przewodnikiem (klasy III), który przybliży dzieciom historię tego miejsca, opowie o jego dawnych mieszkańcach i ich zwyczajach.
 • Gra terenowa „Licho nie śpi” - gra edukacyjna, podczas której dzieci podzielone na grupy rywalizować będą o miano najsprytniejszej i najszybszej drużyny w odkrywaniu średniowiecznych tajemnic owidzkiego grodu.
 • Turniej małego woja – dzieci zdobędą sprawności rycerskie, dzięki którym będą mogły szczycić się mianem owidzkiego wojownika.
 • Warsztaty „Gliniaki” - to twórcza zabawa gliną – dzieci poznają techniki pracy z tym naturalnym surowcem i stworzą ozdoby, które zabiorą ze sobą.
 • Warsztaty „Tarcza i miecz” - zajęcia, podczas których jego uczestnicy dowiedzą się o średniowiecznym uzbrojeniu i każdy stworzy unikalną tarczę z własnym herbem.
 • Warsztaty „Motanki – magiczne lalki” - zajęcia manualne, na których dzieci nauczą się jak krok po kroku zrobić słowiańską lalkę pełną mocy magicznej.
 • Warsztaty „Skryba” - zajęcia doskonalące umiejętności pisania, ale metodami rodem ze średniowiecza: przy pomocy gęsiego pióra i atramentu.

klasy IV-VIII i ponadpodstawowe

 • Zwiedzanie Grodu z przewodnikiem, który przybliży wam historię tego miejsca, opowie o jego dawnych mieszkańcach i ich zwyczajach.
 • Zwiedzanie Muzeum Mitologii Słowiańskiej, dzięki któremu sięgniecie do swoich słowiańskich korzeni, dowiadując się o wierzeniach i kulturze duchowej naszych przodków. Część Muzeum zwiedza się w okularach 3D.
 • Lekcje Muzealne – 3 tematy do wyboru: Bogowie dawnych Słowian, Świat demonów dawnych Słowian, Święta i praktyki obrzędowe dawnych Słowian
 • Opowieść owidzka – spektakl historyczny z dużą dawką humoru i wiedzy z okresu piastowskiego. Jego uczestnicy poznają historię, wchodzą w aktorskie interakcje przenosząc się do krainy legend i przygód
 • Gra terenowa „Licho nie śpi” - gra edukacyjna, podczas której uczestnicy podzieleni na grupy rywalizować będą o miano najsprytniejszej i najszybszej drużyny w odkrywaniu średniowiecznych tajemnic owidzkiego grodu.
 • Plebejada – zespoły zwaśnionych ze sobą braci: Będzieciecha i Bdzigosta, stają ze sobą w szranki. „Bieg Nosiwody”, „Warkocz Roszpunki”, „Owidzkie Koziołki” - to tylko niektóre z konkurencji, z którymi przyjdzie im się zmierzyć.
 • Warsztaty „Gliniaki” - to twórcza zabawa gliną – uczestnicy zajęć poznają techniki pracy z tym naturalnym surowcem i stworzą ozdoby i proste naczynia, które zabiorą ze sobą.
 • Warsztaty „Tarcza i miecz” - zajęcia, podczas których jego uczestnicy dowiedzą się o średniowiecznym uzbrojeniu i każdy stworzy unikalną tarczę z własnym herbem.
 • Warszaty „Motanki – magiczne lalki” - zajęcia manualne, na których nauczycie się, jak krok po kroku zrobić słowiańską lalkę pełną mocy magicznej.
 • Warsztaty „Skryba” - zajęcia doskonalące umiejętności pisania, ale metodami rodem ze średniowiecza: przy pomocy gęsiego pióra i atramentu.
 • Warsztaty łucznicze – odrobina historii łucznictwa, prawidłowa postawa strzelecka, budowa łuku i strzały – tyle w teorii, ale będzie też praktyka. Na tych warsztatach przyda się celne oko.
 • Warsztaty bojowe – to lekcja podstaw fechtunku. Uczestnicy stoczą po niej pojedynki, sprawdzające ich umiejętności i zmysł taktyczny.