SKANSEN WE WDZYDZACH KISZEWSKICH. Zwiedzanie największego w północnej Polsce skansenu etnograficznego we Wdzydzach Kiszewskich.

Istnieje możliwość zamówienia warsztatów związanych z kulturą ludową w cenie 8,00 zł od ucznia za każdy z tematów.

 • Gôdómë pò kaszëbskù. W czasie lekcji poznajemy podstawy języka kaszubskiego. Uczymy się alfabetu - dowiadujemy się m.in. o panujących różnicach między pisownią liter kaszubskich i polskich. Zapoznajemy się z podstawowym słownictwem kaszubskim oraz próbujemy pisać po kaszubsku ze słuchu.
 • Dawno temu w szkole. Poznajemy szkołę z okresu międzywojennego oraz historię szkolnictwa na Pomorzu. Uczymy się pisać gęsim piórem, gryflem na kamiennej tabliczce, lub stalówką. Śpiewamy "Kaszëbsczé nótë".
 • Kaszubskie instrumenty obrzędowe. Uczestnicy poznają historię, budowę i poprzez wspólne muzykowanie - działanie kaszubskich instrumentów i narzędzi muzycznych tradycyjnie używanych w czasie zabaw, obrzędów i świąt.
 • Tkactwo. Uczestnicy poznają warsztat tkacki i technikę tkania szmaciaka. Przy pomocy małych krosienek wykonują wełną proste sploty otrzymując miniaturę wyrobu tkackiego.
 • Garncarstwo. Do dyspozycji są dwa koła garncarskie o napędzie nożnym. Przy pomocy instruktora uczymy się obsługi koła i formujemy gliniane naczynia. Lepimy figurki z gliny, albo korzystamy z gotowych foremek; zdobimy wyroby wg uznania kamykami, łuskami szyszek, ziarenkami. Dostępne od maja do września!
 • Wielkanoc na Kaszubach. Odkryjecie zapomniane świąteczne zwyczaje i obrzędy praktykowane na Kaszubach. Poznacie dawne techniki farbowania jaj oraz własnoręcznie wykonacie tradycyjną kraszankę. Dostępne od marca do kwietnia!
 • Boże Narodzenie na Kaszubach. Dowiadujemy się o pochodzeniu i tradycjach strojenia świątecznego drzewka. Wykonujemy ozdoby m.in. z papieru, krepy, bibuły, słomy, którymi dawniej na terenie Pomorza dekorowano choinkę chłopską i dworską. Dostępne w listopadzie i grudniu!
 • Haftowanie. Uczestnicy poznają historię haftu wdzydzkiego, typy ściegów, kolorystykę, rodzaje wzorów i techniki jego wykonania. Zależnie od stopnia umiejętności wykonują samodzielnie cały lub fragment haftu, który mogą dokończyć w domu.
 • Malarstwo na szkle. Poznajemy historię malarstwa na szkle, technikę wykonania, tematy i zdobnictwo kaszubskich szklanych obrazów.
 • Wyrób kwiatów z papieru. Warsztaty odbywają się w chałupie, lub w ogrodzie. Wykonujemy tradycyjne, charakterystyczne dla regionu, lub współczesne artystyczne kwiaty z krepiny.
 • Tradycyjne zajęcia wiejskie. Mielenie tabaki, noszenie wody w nosidłach, mielenie zboża w żarnach, tłuczenie zboża w stępie, pranie i maglowanie, tkanie szmaciaka, obróbka drewna.Nauczycie się wykonywać chruścianą miotełkę.Dostępne od maja do września!

Czas trwania ok. 7 godz.

iczba uczniów cena od ucznia w PLN
42 i więcej 69,90
37-41 77,00
32-36 87,00