Korzystając z tej witryny, wyrażasz zgodę na używanie plików cookie zgodnie z naszą polityką prywatności.

Wdzydze Kiszewskie - skansen

SKANSEN WE WDZYDZACH KISZEWSKICH. Zwiedzanie największego w północnej Polsce skansenu etnograficznego we Wdzydzach Kiszewskich.

Istnieje możliwość zamówienia warsztatów związanych z kulturą ludową w cenie 13,00 zł od ucznia za każdy z tematów.

  • Gôdómë pò kaszëbskù. W czasie lekcji poznajemy podstawy języka kaszubskiego. Uczymy się alfabetu - dowiadujemy się m.in. o panujących różnicach między pisownią liter kaszubskich i polskich. Zapoznajemy się z podstawowym słownictwem kaszubskim oraz próbujemy pisać po kaszubsku ze słuchu.
  • Dawno temu w szkole. Poznajemy szkołę z okresu międzywojennego oraz historię szkolnictwa na Pomorzu. Uczymy się pisać gęsim piórem, gryflem na kamiennej tabliczce, lub stalówką. Śpiewamy "Kaszëbsczé nótë".
  • Kaszubskie instrumenty obrzędowe. Uczestnicy poznają historię, budowę i poprzez wspólne muzykowanie - działanie kaszubskich instrumentów i narzędzi muzycznych tradycyjnie używanych w czasie zabaw, obrzędów i świąt.
  •  Malarstwo na szkle. Poznajemy historię malarstwa na szkle, technikę wykonania, tematy i zdobnictwo kaszubskich szklanych obrazów.
  • Wyrób kwiatów z papieru. Warsztaty odbywają się w chałupie, lub w ogrodzie. Wykonujemy tradycyjne, charakterystyczne dla regionu, lub współczesne artystyczne kwiaty z krepiny.
  • Dawne zabawy i zabawki. Chodzenie na szczudłach i w "korkach", przeciąganie liny, toczenie obręczy, strzelanie z procy, drewniane zabawki: na biegunach, na kółkach; pływające, fruwające itp.
  • Tkactwo. Uczestnicy poznają warsztat tkacki i technikę tkania szmaciaka. Przy pomocy małych krosienek wykonują wełną proste sploty otrzymując miniaturę wyrobu tkackiego.
  • Wielkanoc na Kaszubach. Odkryjecie zapomniane świąteczne zwyczaje i obrzędy praktykowane na Kaszubach. Poznacie dawne techniki farbowania jaj oraz własnoręcznie wykonacie tradycyjną kraszankę. Dostępne od marca do kwietnia!
  • Boże Narodzenie na Kaszubach. Dowiadujemy się o pochodzeniu i tradycjach strojenia świątecznego drzewka. Wykonujemy ozdoby m.in. z papieru, krepy, bibuły, słomy, którymi dawniej na terenie Pomorza dekorowano choinkę chłopską i dworską. Dostępne w listopadzie i grudniu!

Czas trwania ok. 7 godz.

liczba uczniów cena od ucznia w PLN
42 i więcej 104,00
37-41 115,00
32-36 130,00