BYDGOSZCZ - MŁYNY ROTHERA I MUZEUM MYDŁA. Nowość - Młyny Rothera! Dobre miejsce na ekscytujące spędzenie czasu, poznanie historii Bydgoszczy, zabawę i naukę, która łączy pokolenia. Każdy znajdzie coś dla siebie! Znakomity sposób na odkrywanie świata przyrody, historii i nauki w połączeniu z eksperymentowaniem i zabawą. Do dyspozycji trzy wystawy.
„Węzły". Interaktywna ścieżka edukacyjna, oddziałująca na wszystkie zmysły zwiedzającego. Węzły nawiązują do bydgoskiego węzła wodnego, ale nazwa ma też symboliczne znaczenie – odnosi się do więzi międzyludzkich, splotu losów mieszkańców. Na wystawie poznacie Bydgoszcz nierozerwalnie związaną z Brdą, Kanałem Bydgoskim i Wisłą, poczujecie ducha miasta, w którym ważne wydarzenia przenikają się z opowieściami o codziennym życiu mieszkańców. Przyjrzycie się wyzwaniu, które nas czeka – jak uchronić wodne zasoby miasta przed kryzysem klimatycznym. Jak Bydgoszcz sobie z nimi radzi? Co każdy z nas może zrobić dla planety? Nowoczesna ekspozycja jest skierowana do małych i dużych.
"Młyn - Maszyna". Jak konkretnie działały Młyny Rothera produkując mąkę? Ile osób pracowało na zmianie? Co zrobić, by zoptymalizować produkcję? Wcielicie się w role konstruktorów czy pracowników młynów. Przy użyciu współczesnych maszyn będziecie eksperymentować: transportować, ważyć, czyścić, rozdrabniać, mielić, odsiewać… Które przedmioty mogą latać? Po co spiętrzamy wodę? Dlaczego młyńskie kamienie się grzeją? W maksymalnie interaktywny sposób poznacie wszystkie elementy składowe wielkich, bydgoskich młynów, a nawet weźmiecie czynny udział w produkcji. Dowiecie się, jakie prawa fizyki wprawiały potężne koło młyńskie w ruch, ile siły trzeba włożyć w zmielenie garstki zboża i dlaczego mąka wybucha.
"SOWA (Strefa Odkrywania Wyobraźni i Aktywności)". Strefa wspierana przez Centrum Nauki Kopernik, z pewnością pomoże dzieciom i dorosłym poczuć radość z doświadczania oraz zdobywania wiedzy poprzez swobodne eksperymentowanie. Miejsce wypełnione interaktywnymi eksponatami, które ożywają dzięki interakcji z odwiedzającymi. Będzie tu można sprawdzić: czy nasza twarz jest symetryczna, jak działa pamięć ultrakrótkotrwała, czym różni się od krótkotrwałej oraz zmierzyć się z siłą grawitacji. Odwiedzający wystawę znajdą stacje badawcze, przy których mogą eksplorować różne, ciekawe zjawiska rządzące światem oraz Majsternię – czyli przestrzeń, w której można samodzielnie lub zespołowo mierzyć się z wyzwaniami konstruktorskimi. Zadania w niej mają różny poziom trudności – można budować mosty, wieże, katapulty czy też obiekty latające.
W drugiej części wycieczki zapraszamy na wizytę w Muzeum Mydła i Historii Brudu. "Zachowasz miłość męża jeśli potrafisz uchronić cerę od starości” - tak reklamowała się przed wojną jedna ze znanych firm kosmetycznych. Zajęcia w Muzeum Mydła i Historii Brudu, przeniosą Was w czasy, kiedy mydło nie było czymś tak codziennym jak dziś. Poznacie historie zaklęte w małych kostkach, nauczycie się rozróżniać różne mydła, a na koniec sami stworzycie swoje unikalne mydełko o wybranym kolorze, zapachu i dodatkach. Zajęcia kończą się otrzymaniem przez każdego uczestnika zapakowanego pamiątkowego mydła.
Czas trwania ok. 13 godz.
liczba uczniów | cena od ucznia w PLN |
42 i więcej | 239,00 |
37-41 | 260,00 |
32-36 | 290,00 |
Altarnatywnie zamiast Muzeum Mydła wizyta w bydgoskim Exploseum (od VII klasy) - dawnej fabryki nitrogliceryny z czasów II wojny światowej.
Obiad jednodaniowy dodatkowo 40,00 zł/ucz., dwudaniowy 45,00 zł/ucz.